Locuiesc în Germania de câțiva ani, pot face carnetul de conducere în Romania?

In Art. 12 din Directiva 2006/126/CE a Uniuni Europene se specifica clar, ca un cetatea ce dorește sa facă Școala de Șofer și sa primească Carnetul de Conducere, este obligat sa meargă la Biroul de Carnete din Orașul unde are domiciliu.

Asta rezulta ca: Chiar dacă ai un Apartament sau o Casa în Romania nu înseamnă ca tu ai domiciliu în Romania, ci doar ca ai un bun acolo în țara.

Dorim sa va amintim, ca pe lângă Legislația Europeana, mai exista și legislația Națională a fiecărui tari.

In Legea Germaniei FeV la articolul 7

In Legea Romaniei Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 la Art. 23.1

Ce pot face dacă totuși am făcut carnetul în Romania dar am avut domiciliul în ex. Germania?

In acest caz trebuie sa va consiliați cu un avocat (prima consiliere pe gratis), pentru ca exista riscul, sa fiți prins în timp ce conduceți și atunci e posibil sa va treziți cu un dosar penal pentru conducerea fără Permis de Conducere.

Puteți încerca sa mergeți la Biroul de Carnete din orașul unde locuiți (se numește „Führerscheinstelle”) și sa încercați sa transcrieți carnetul în unul German.

Daca aveți noroc, cei de la Führerscheistelle nu își dau seama ca ați făcut carnetul ilegal în Romania și va emite Permisul de Conducere German.

Daca își dau seama, atunci în cel mai rău caz, o sa va interzică sa mai conduceți pe teritoriul statului German.

Locuiesc în Germania de câțiva ani, pot face carnetul de conducere în Romania?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Derulează în sus